RUMUNIA BLOG

Lifestyle Rumunia

Rumunki nie noszą biustonoszy

Rumunki od zawsze słynęły ze swojej nieprzeciętnej urody.

Podczas mojej ostatniej rozmowy z pewnym przemiłym kolegom z liceum na temat Rumuni i tego jak on postrzega ten kraj i co mu utkwiło w głowie po ostatniej podróży po Rumunii, to fakt, iż Rumunki nie noszą biustonoszy :). Prawdą jest, że było to parę dobrych lat temu, ale czy coś się zmieniło od tamtej pory?

Jakie są naprawdę kobiety w Rumuni?

Czy naprawdę Rumunki nie noszą biustonoszy??? Musze przyznać, że uwaga Wojtka była bardzo trafna, a nawet nieco urocza:). Z moich obserwacji wynika, że dzisiaj większość Rumunek biustonosze nosi 🙂 W lecie jest luźniej, więc dziewczyny pozwalają sobie na swobodę 🙂 . Nie wiem z czego to wynikało i wynika? W Polsce chyba tak nie ma… Rumunki ani się nie wstydzą ani nie krępują. Przyznać muszę, że te młode bardziej frywolnie podchodzą do tematu. W sumie nie widzę w tym nic złego. Upały w lecie dochodzą nawet do 45 stopni w zależności od regionu, więc tego typu rozluźnienie jest nawet wskazane. Trzeba jednak przyznać, że w przeszłości ten zwyczaj był bardziej widoczny na rumuńskich ulicach :).

Jakie są więc kobiety w Rumuni? Pomijając temat biustonoszy Rumunki są podobne do nas Polek. Wspominałam już zresztą o podobieństwach we wpisie Rumuni vs Polacy? Jacy są naprawdę Rumuni? Przy dzisiejszej globalizacji różnice kulturowe zaczynają NIESTETY zanikać, a szkoda, bo co nas różni to jest ciekawe. Istnieje powszechna opinia, że Rumunki są ładne. Tak to prawda. Często mają ciemną oprawę oczu, zdarzają się też naturalne blondynki o niebieskich oczach. W porównaniu z innymi nacjami, są kobiece ( opinia znajomego !) czyli na plus. Są ciepłe, opiekuńcze, lubią ładnie wyglądać.

Typowa Rumunka

No właśnie czy trafne jest w ogóle określenie typowa/typowy jeżeli chodzi o określenie narodu? Każdy jest inny no ale generalizując są pewne cechy wspólne. Dzisiejsza trzydziestolatka z Rumuni nie daje się wepchnąć w schematy jak kiedyś jej matka. Chce się uczyć, pracować, często robić wielką karierę. Priorytetem są pieniądze tak więc ich zarabianie to główna zmora społeczeństwa. Dlaczego zmora? Bo ceny na półkach sklepowych przyprawiają o mdłości ile by przeciętny Rumun nie zarobił to i tak będzie mało! Z dziewczyn wokół mnie z jakimi mam do czynienia wyłania się jeden obraz wspólny dla dzisiejszej kobiety z Rumuni- są bardziej odpowiedzialne i świadome, nie chcą się spieszyć ani z małżeństwem a już na pewno nie z dziećmi.

Kiedyś Rumuni bardzo narzekali, tak na wszystko ( prawda że jesteśmy do siebie podobni ?? ) dzisiaj widzę, że ten trend nieco się zmienił. Rumuni zaczęli nieźle zarabiać, lepiej żyją więc i kobiety są bardziej zadowolone. To nie zmienia faktu, że mają cały czas nowe wymagania co do życia i mężczyzn ogólnie.

ANA poza copie
Nieprzeciętna uroda Rumunek jest znana od zawsze.

Moda, makijaż, no i INSTA…

Jedno jest pewne, Rumunki lubią ładnie wyglądać. Jeżeli zasobność portfela pozwala to na zakupach nie oszczędza. Zakupy robią w hiszpańskich sieciówkach, jak i oczywiście tych polskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się Reserved, Mohito no i zakupy online czyli Anwsear.com. Nie boja się eksperymentować z kolorami, odważnymi krojami, niestandardowymi zestawami. Na ulicach moda prezentuje się podobnie do tej w Polsce. Może u nas nieco bardziej konserwatywnie, a może mniej kolorowo?.. sama nie wiem jak to określić. Wydaje mi się, że Rumunki w kwestii ubioru są bardziej odważne, to widzę akurat jako na plus.

Makijaż jeżeli już jest to jest wyrazisty… Dbanie o urodę dla typowej Rumunki to właśnie make-up oraz ostatnimi czasy medycyna estetyczna ( z różnymi skutkami 🙂 ). Lubią czarne kreski, czerwone szminki no i oczywiście długie paznokcie. Wydaje mi się, że pisząc o Rumunkach pisze również o Polkach lub o innej nacji. Social media upowszechnia pewien wizerunek i myślę, że bez względu na pochodzenie i korzenie ludzie go naśladują.

Są też dziewczyny, które nie zamierzają się upodobniać do żadnej z instagramowych gwiazd, nie czuja presji wyglądu, chociaż trzeba przyznać że to rzadkość. Badania w Rumuni wyraźnie pokazują, że instagramowe życie wpędza tylko w depresję, jest nierealne i nie ma związku z rzeczywistością.

kpia zdj Maria
ach te Rumunki 🙂

Co zwiedzić w Bukareszcie? Odwiedź wpis Muzeum Wsi w Bukareszcie. Więcej informacji na temat cen biletów i godzin wstępu znajdziesz tutaj

Czego chce przeciętna Rumunka?

Przeciętna Rumunka marzy przede wszystkim o niezależności finansowej. Kiedy sytuacja ekonomiczna Rumuni nie była w najlepszym stanie kobiety opierały się na mężczyznach. Dzisiaj ku zdziwieniu panów, nieźle zarabiająca Rumunka jest w stanie zapytać bez krępacji : ”po co mi jesteś skoro sama zarabiam?”. Podczas moich rozmów ze znajomymi płci męskiej właśnie taki obraz niezależnej Rumunki się wyłania. Panowie nie do końca wiedzą co mają zrobić z tą sytuacja jak się do niej odnieść. Nie wiedzą kompletnie jak się wpasować z jednej strony do tej niezależnej kobiety na którą się kreują z drugiej strony poszukują również partnera dobrze zarabiającego, byle nie mniej od nich… Status społeczny jest ważny.

Plany rodzinne zeszły na dalszy plan już dawno temu. Rumunka nie spieszy się do dzieci. Jest świadoma przyszłych obowiązków rodzicielskich i tych finansowych, a te trzeba przyznać ją przerażają najbardziej. Nie pomaga w tym państwo rumuńskie więc dzietność jest jeszcze gorsza niż w Polsce. Podczas rozmowy z dwudziesto paro latkom dowiemy się, że owszem chciałaby mieć rodzinę ale uważa że jej obecna sytuacja finansowa jak i pewnie przyszła nie pozwoli na utrzymanie dziecka. Rumunki, które poczuły niezależność finansową niechętnie z niej rezygnują. Te które mają wykształcenie i ambicje robią karierę i trzeba przyznać, że im to wychodzi. Uczą się języków obcych, podróżują i chcą być wolne.

Dylematy życiowe

Obraz karierowiczki nie jest oczywiście tak idealny jakby się mogło wydawać. Niestety przychodzi również chwila, kiedy kobieta grubo po trzydziestce zdaje sobie sprawę, że jednak ma dość swojej kariery lub poprostu nie sprawia jej już takiej satysfakcji i na jej radarze pojawia się chęć związania z dosłownie kim kolwiek..w celu założenia rodziny. Na pomoc w takich sytuacjach, ale i nie tylko, przychodzą aplikacje randkowe! Tinder to również w Rumuni numer 1. Ile to można się nasłuchać opowieści o mało poważnych kandydatach na przyszłego ojca, a Rumunka czasu dużo nie ma. Spieszy się, ma poczucie, że przegapiła ten moment i jest za późno. Jak widać schemat podobny i właściwie uniwersalny. Wszędzie na świecie te same dylematy i rozterki.

Z jednej strony Rumunka chce sama zarabiać, ale jeżeli miałaby się z kimś związać to lepiej aby jego portfel był wypchany po brzegi. Co do randkowania w Rumuni i zwyczajów, panowie płacą na pierwszych randkach, w ogóle dobrze jest widziane płacenie przez panów ..

ANa poza 4 2

Starsze kobiety, te posiadające dzieci są w zasadzie skupione na życiu rodzinnym i na dzieciach. Rumunki są bardzo opiekuńczymi i czułymi matkami. Stawiają na edukację i rozwój swoich dzieci. Rozwody nie należą do rzadkości i często dochodzi do nich z inicjatywy właśnie kobiet.

Czasami wydaje się, że jesteśmy tak różni kulturowo ale po głębszej analizie i obserwacji zdajemy sobie sprawę, że nasze problemy i dylematy życiowe są tak naprawdę wspólne gdziekolwiek byśmy się nie znajdowali.

INNE CIEKAWE WPISY

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz

    cztery − trzy =