RUMUNIA BLOG

Business Rumunia

8 milionów euro i rekord cenowy nieruchomości w Bukareszcie

marco timelli pGD5UE1yWP4 unsplash

W 2021 roku na rynku nieruchomości w Bukareszcie został pobity rekord cenowy- 8 milionów euro za penthouse. W moim wpisie Nieruchomości w Rumunii – 1 400 eur za metr kwadratowy zaznajomiłam już Was nieco z sytuacją nieruchomości w Rumuni. Tym razem zobrazuję Wam te naprawdę luksusowe. Rumuni lubią luksus. Lubią się w nim pławić. Jak maja pieniądze to lubią to pokazać. Tym Rumunom o zasobniejszym portfelu łatwiej przebierać w ofertach. Są tacy co z miastem nie chcą się rozstawać i kupią apartament w centrum Bukaresztu za 3 mln Eur a inni dom w jednej z modniejszych komun podmiejskich.

don kaveen NFbwes e jI unsplash
W ostatnich latach deweloperzy w Rumuni skupiają się na tych luksusowych budowlach.

Jakość

Jakość to słowo klucz jeżeli chodzi o te naprawdę drogie mieszkania. Muszą być wyposażone w najlepsze materiały. Tutaj nie może być fuszerki. Wszystko najlepsze, najdroższe a nawet specjalnie importowane z Włoch. Rok 2021 w Rumuni pod względem sprzedaży luksusowych nieruchomości był rekordowy. Tego wyniku nie zepsuła nawet pandemia. Mając do wyboru mieszkanie w kamienicy w centrum Bukaresztu czy w nowym bloku postawionym na strzeżonym osiedlu, Rumun często wybierze to drugie. Ochrona, garaż podziemny na dwa stanowiska postojowe, basen, prywatna siłownia. O sąsiadach też warto wspomnieć to sama śmietanka biznesmenów lub gwiazd telewizyjnych. Jakość ma priorytetowe znaczenie. Projekt takiego mieszkania dostosowany do potrzeb właścicieli. Budowlanka w północnej części Bukaresztu ma się najlepiej ze wszystkich rejonów w Rumuni. Nie ma znaczenia czy mówimy o stawianych blokach w ramach programu typu ”pierwszy dom”, luksusowych apartamentowcach czy całych osiedlach domów jednorodzinnych. Firmy sprzedające materiały budowlane, wykańczające nie wyrabiają z zamówieniami. Projektanci wnętrz maja pozapełniane kalendarze na rok do przodu.

modern style kitchen interior design with dark blue wall 3d rendering
Rumuńskie nieruchomości coraz częściej są urządzane zgodnie z najnowszymi trendami designu.

Najlepsze materiały

Rumuni jak każdy inny wolny obywatel świata lubią podróżować. Interesują ich piękne nadmorskie rezydencje w Hiszpanii czy w Grecji. Pod tym względem rumuński klient jest wybredny. Pomimo niemałego kryzysu związanego z pandemią luksusowe nieruchomości mają się bardzo dobrze, szczególnie w Bukareszcie. 7,2 mln euro za apartament, tyle byli w stanie zapłacić klienci o zasobnym portfelu w projekcie One Mircea Eliade.

One Floreasca City 1
Jeden z ciekawszych projektów na rynku nieruchomości w Bukareszcie- One Mircea Eliade. Na ostatnim piętrze 2 penthousy sprzedane za 7,2 mln euro każdy.

Wspomniane nieruchomości musza się charakteryzować pięknymi widokami, najlepiej na park lub jezioro. Dwa piętra to często standard takiej nieruchomości oraz wysokość przynajmniej 6 metrów. Wykończenia muszą być niebanalne, oferować niestandardowe rozwiązania technologiczne. Kilka pokoi, kilka łazienek, marmury i najlepsze drewno na podłogach, piękne lampy, importowane sofy, olbrzymie tarasy na dachach, baseny.

Popyt na luksusowe nieruchomości

Nieruchomość będzie właśnie tym miejscem, gdzie luksus będzie odzwierciedlał osobiste aspiracje właścicieli i oczywiście ich zasobność portfela. Rumun lubi marki i logo. Jest do nich przywiązany. To właśnie logo ma wynagrodzić Rumunom lata pustek na półkach. Metka się liczy. Sofy i krzesła Armani, Versace, im więcej tym lepiej. Drewniane podłogi 500 eur za metr kwadratowy. Charakterystyczne wzorki przypisane danej marce muszą być widoczne. Istnieje popyt na luksus w Rumuni. Moim zdaniem polscy producenci mieliby duże pole do popisu na tutejszym rynku dóbr luksusowych. Liczy się jakość, oczywiście nietuzinkowy design. Ikea istnieje w Rumuni ale co tutaj dużo mówić… jest biednie. W żadnym wypadku nie możemy porównać np. krakowskiej Ikei do której przywykłam z tą w Bukareszcie. Po pierwsze tutaj działają na zasadzie franczyzy, ilość artykułów jest naprawdę minimalna. Okrojony wystrój, artykuły jakie można kupić to dostępne minimum. Często występują braki w towarze. Jak zauważyłam po raz kolejny Rumunia jest traktowana po macoszemu. Dziwne. Siła nabywcza i potencjał rumuńskiego klienta naprawdę nie odbiega wiele od np. polskiego. Z przykrością również stwierdzam, że niestety wiele towarów jest po prostu droższa w Rumuni niż w Polsce. Ma to związek ze słabo rozwiniętą produkcją rodzimą.

Rekord cenowy nieruchomości w Bukareszcie

Rekord cenowy luksusowej nieruchomości w Bukareszcie jaki został pobity w 2021 roku to 8 milinów euro. Penthouse ma 1 000 metrów kwadratowych, między innymi basen na prawie 10 metrów długości z podgrzewaną wodą. Znajduje się na 20-tym piętrze apartamentowca. Aby zapewnić spokój oraz luksus właścicielom na jaki zasługują, na piętrze nie ma już innej nieruchomości. Tego typu lokum nie różni się niczym ani nie odstaje od tych z Paryża czy Nowego Yorku. Najlepsi architekci, aranżacje wnętrz i oczywiście wyposażenie sprowadzane z całego świata. Cena nie gra roli. Dla polskich producentów mebli, materiałów budowlanych jest tutaj miejsce. Nie można zapomnieć oczywiście, że jakość odgrywa znacząca rolę w wyborze dostawcy. Rumunii nie chcą już bylejakości. Po otwarciu granic Unii Europejskiej dla obywateli Rumuni, zaczęli masowo wyjeżdżać o czym zresztą pisałam w artykule Imigracja po rumuńsku. Rumun z tak zwanej klasy średniej marzy o własnym domu z ogródkiem wyposażonym choćby w meble IKEI ale ten zamożny chce mieć wszystko urządzone tak jak elity zachodnie lub nawet lepiej :).

Jak podają liczne portale finansowe, popyt na luksusowe nieruchomości w Bukareszcie mimo pandemii był ogromny. Nie było nawet mowy o obniżkach cen w tym segmencie. Muszę również dodać, że często tego typu nabywca jest klientem gotówkowym. Tego typu nieruchomości jeszcze brakuje w Bukareszcie. Deweloperzy stale poszukują najlepszych lokalizacji w celu wybudowania coraz to ciekawszych luksusowych nieruchomości, które zwykłego zjadacza chleba przyprawiają o zawrót głowy.

INNE CIEKAWE WPISY

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz

    czternaście − pięć =